Już w I kwartale uruchomione zostaną pierwsze dotacje na wdrożenie innowacji (czy to kredyt technologiczny czy to tzw. Ścieżka SMART w ramach FENG). Poniżej parę słów odnoszących się do kosztów ponoszonych na opracowanie dokumentacji wdrożeniowej:
1.Promesa potwierdzająca finansowanie zewnętrzne
Koszt takiej promesy wynosi od 2 do 22 tysięcy PLN (w zależności od wartości inwestycji). Uśredniając koszt wydania promesy to około 8 tys. PLN
Pamiętać należy, iż niezależnie od kondycji finansowej firmy BGK przy ubieganiu się o dotację w ramach kredytu technologicznego wymaga promesy bankowej jako dokumentu obligatoryjnego - niezależnie od kondycji finansowej danej firmy.
Natomiast w przypadku projektów wdrażanych przez PARP promesa nie jest obligatoryjna - jeśli firma jest bardzo dobrej kondycji finansowej to może finansować projekt ze środków własnych
2. Zgłoszenie patentowe innowacyjnego produktu czy technologii
Koszt zgłoszenia patentowego przez rzecznika wynosi od 5 do 10 tys. PLN -m w zależności od poziomu złożoności oraz cennika rzecznika patentowego. Przyjąć należy, iż średnia kwota to około 7 tys. PLN. Oczywiście nie zawsze zgłoszenie jest konieczne i potrzebne - ale trudno sobie wyobrazić wniosek o dofinansowanie na wdrożenie do sprzedaży innowacyjnej maszyny przemysłowej bez zgłoszenia patentowego.
3. Opinia o innowacyjności
Jej koszt waha się od 5 do 10 tys. PLN - zależy od cennika danej uczelni czy organizacji technicznej. Szkoły są różne - nie wszystkie firmy konsultingowe wspomagają sie takimi opiniami. Carpathia Consulting Group opinię o innowacyjności załącza jedynie do wniosków regionalnych - do projektów składanych do PARP czy BGK nie załączamy opinii o innowacyjności.
Średnia cena opinii - około 6 tys. PLN
4. Przeprowadzenie prac B+R
To już jest temat rzeka - bo można te prace robić samodzielnie, można je zlecić, mogą być realne, a mogą być również pozorowane (co dosyć często się spotyka).
Natomiast trudno te prace zrobić w cenie poniżej 10 tys. PLN - bo nawet gdy za prace B+R odpowiada pracownik własny na etacie czy nawet właściciel firmy to koszt tych prac jest wysoki - bo to jest ogrom pracy do wdrożenia
Maksymalnej kwoty nie ma - nawet w chwili obecnej pracujemy nad projektem, gdzie koszt prac B+R ponoszony ze środków własnych Klienta to ponad 200 tys. PLN - natomiast są to realne prace badawcze, które mają na celu nie tyle pozyskanie dotacji UE, a realne wdrożenie nowej technologii która będzie istotnie tańsza w produkcji - wdrażana ona będzie w firmie niezależnie od dotacji UE.
Średni koszt prac B+R to lekko licząc 15 tys. PLN.
5. Zaliczka (wynagrodzenie z góry) dla firmy konsultingowej przygotowującej wniosek
Tu praktyka jest bardzo różna - są nieliczne firmy (w tym CARPATHIA CONSULTING GROUP), które nie biorą żadnych pieniędzy z góry. Natomiast większość zdecydowana bierze zaliczki itp. - od 2 do nawet 20-stu tys. PLN. Od czego ta kwota jest zależna - od polityki danej firmy i jej pozycji na rynku. Czy lepsza jest firma, która bierze 20 tys. zaliczki czy taka która bierze 0 PLN zaliczki - to już każdorazowo musi ocenić dana firma - natomiast obiektywnie większa determinacja będzie u firmy nie pobierającej opłat z góry
Przyjmijmy, że średnia zaliczka dla firmy konsultingowej to 5 tys. PLN
PODSUMOWUJĄC: KOSZT OPRACOWANIA DOKUMENTACJI NA WDROŻENIE INNOWACJI TO OKOŁO 41 TYS. PLN. PEWNIE MOŻNA Z TEJ KWOTY ZEJŚĆ W DÓŁ - ALE TRUDNO SIĘ BĘDZIE ZMIEŚCIĆ PONIŻEJ 15-20 TYS.
A JAKIE Z TEGO SĄ WNIOSKI?
- NIE JEST ZASADNE STARTOWAĆ Z WNIOSKIEM NA MAŁE KWOTY - BO CZY DOTACJA NA 1 MLN CZY NA 10 MLN TO KOSZTY STAŁE SĄ PODOBNE
- SKŁADANIE SŁABEGO I NACIĄGANEGO PROJEKTU JEST BEZ SENSU - BO SZANSE NIEWIELKIE, A KOSZTY NIEMAŁE
Kluczową rolę odgrywa tutaj właśnie firma konsultingowa - dlatego istotne jest, aby wybrać firmę rozsądną i wybraną w oparciu o polecenia, gdzie zaprzyjaźnione firmy dotację z pomocą wybranej firmy już otrzymały. A gdy zaprzyjaźnione firmy nie otrzymały dotacji - wystarczy wejść na daną listę rankingową i zadzwonić do firmy z pytaniem kto pisał wniosek i czy tą firmę polecają - to też sensowna metoda.
Niestety im wyższa zaliczka dla firmy konsultingowej tym wyższe ryzyko, że firma konsultingowa myśli przede wszystkim o własnym interesie, a nie Klienta. Niestety sytuacje, gdzie firma konsultingowa składa wniosek z minimalną szansą na sukces jest dosyć powszechna. Natomiast decyzja ta już jest w gestii firmy będącej Klientem - nikt mu nie broni aby się zapoznać z kryteriami oceny i samemu ocenić jakie ma szanse - materiały są dostępne dla każdego w Internecie.