W 2023 roku dotacje dla firm w ramach Fundusze Europejskie dla Podkarpacia 2021-2027 będą dostępne poprzez program FEPK.01.03 „Wsparcie rozwoju i konkurencyjności MŚP w formie dotacji”. W ramach działania dotacyjnego „Wsparcie rozwoju i konkurencyjności MŚP w formie dotacji” składanie wniosków rozpocznie się 31 maja 2023 i będzie trwało do lipca 2023 r. Co istotne nabór zostanie skierowany jedynie do firm z terenu gmin znajdujących się na terenie przygranicznym (firmy z Rzeszowa, Mielca czy Krosna są wykluczone) – co powoduje, iż konkurencja o dotacje będzie mniejsza.
Podstawowe informacje o dotacji „Wsparcie rozwoju i konkurencyjności MSP w formie dotacji” w ramach Fundusze Europejskie dla Podkarpacia 2021-2027
a) Wnioski składane są do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego
b) Terminy:
· Ogłoszenie konkursu – kwiecień 2023 r.
· Rozpoczęcie składania wniosków: 31 maj 2023 r.
· Zakończenie składania wniosków: lipiec 2023 r.
c) Poziomy i kwoty dofinansowania:
· Minimalna wartość wydatków kwalifikowalnych w projekcie: 100 000 PLN
· Maksymalna wartość wydatków kwalifikowalnych w projekcie: 3 000 000 PLN
• Dofinansowanie dla firm mikro i małych (do 50 pracowników): 70%
• Dofinansowanie dla firm średnia (od 50 do 249 pracowników): 60%
· Maksymalna kwota dofinansowania dla firmy mikro lub małej: 2 100 000 PLN
· Maksymalna kwota dofinansowania dla firmy średniej: 1 800 000 PLN
JAKIE FIRMY MOGĄ SIĘ STARAĆ
Dotacje będą dostępne wyłącznie dla inwestycji zlokalizowanych w gminach znajdujących się na tzw. terenie przygranicznym z Ukrainą. Dotacje będą skierowane do firm z 43 gmin: Baligród, Bircza, Chłopice, Cieszanów, Cisna, Czarna, Dubiecko, Dydnia, Fredropol, Horyniec-Zdrój, m. Jarosław, Jarosław, Krasiczyn, Krzywcza, Laszki, Lesko, Lubaczów, m. Lubaczów, Lutowiska, Medyka, Narol, Oleszyce, Olszanica, Orły, Pawłosiów, Pruchnik, Przemyśl, m. Przemyśl, Radymno, m. Radymno, Rokietnica, Roźwienica, Sanok, m. Sanok, Solina, Stary Dzików, Stubno, Tyrawa Wołoska, Ustrzyki Dolne, Wiązownica, Wielkie Oczy, Zagórz, Żurawica
Dotacje będą skierowany do przedsiębiorstw prowadzących działalność gospodarczą w sposób zorganizowany i ciągły na terenie ww. obszaru przez okres nie krótszy niż 12 miesięcy licząc wstecz od dnia ogłoszenia naboru i uzyskujących przychody z ww. działalności (stąd na nabór nie załapią się firmy, które nie prowadziły dotychczas działalności na obszarze objętym wsparciem)
Na jakie wydatki można uzyskać dotację?
Na bazie doświadczeń z poprzednich naborów dotacyjnych można się spodziewać, iż dofinansowanie będzie można uzyskać na następujące wydatki:
o Zakup maszyn, urządzeń i wyposażenia
o Budowa obiektów produkcyjnych i usługowych
o Zakup oprogramowania
o Montaż i uruchomienie środków trwałych
o Zakup i montaż instalacji OZE (o mocy dostosowanej do zakresu inwestycji)