Ogłoszono nabór na dotacje na ROBOTYZACJĘ I AUTOMATYZACJĘ w ramach programu Polska Wschodnia 2021-2027.
Pula na dotacje wyniesie 100 mln PLN, a wnioski będzie można składać OD 2 SIERPNIA do 8 LISTOPADA 2023 r. Maksymalna dotacja wynosi 3 mln
1. Dla kogo dotacja
O dotację starać się mogą firmy z sektora MSP (do 250 zatrudnionych) z Polski Wschodniej (Podkarpackie, Lubelskie, Świętokrzyskie, Podlaskie i Warmińsko-Mazurskie) i z części Mazowsza.
2. Na jakie wydatki można uzyskać dofinansowanie
Dotacji podlegają wydatki związane z:
• Robotyzacją
• Automatyzacją
Ww. zakupy muszą być związane z prowadzoną działalnością i stanowić o jej transformacji w kierunku przemysłu 4.0
Definicje:
a) Robot przemysłowy to automatycznie sterowany manipulator, stacjonarny lub mobilny, który jest programowalny w trzech lub więcej osiach, przeznaczony do automatyzacji procesów przemysłowych (proces technologiczny)
b) Automatyzacja to rodzaj innowacji procesowej, w ramach której, w określonych działaniach składających się na ten proces, praca ludzka zastępowana jest technologią.
c) Autonomiczny robot usługowy - maszyna posiadająca znaczący poziom autonomii, zdolna do działania w złożonym i dynamicznym środowisku mogącym wymagać interakcji z ludźmi, obiektami lub innymi urządzeniami.
3. Kwoty i poziomy dofinansowania
• Dofinansowanie dla firm małych: 70%
• Dofinansowanie dla firm średnich: 60%
• Maksymalna kwota dofinansowania: 3 mln PLN
4. Model realizacji dofinansowania
Wniosek o dofinansowanie opiera się na przeprowadzonym audycie technologicznym, w ramach którego przeanalizowano procesy produkcyjne, usługowe lub biznesowe, które funkcjonują w przedsiębiorstwie i mogą podlegać automatyzacji lub robotyzacji. Na podstawie wyników ww. audytu technologicznego przygotowana zostaje tzw. mapa drogowa transformacji przedsiębiorstwa wnioskodawcy w kierunku Przemysłu 4.0. Mapa drogowa jest obligatoryjnym załącznikiem do wniosku.
5. Kolejność działań:
a) Przeprowadzenie audytu technologicznego w zakresie wdrożenia automatyzacji lub robotyzacji Wynikiem takiego audytu jest tzw. mapa drogowa. Koszt opracowania mapy drogowej to około 20 tys. PLN. Jest to koszt, który na własne ryzyko ponosi Wnioskodawca – jeśli projekt nie uzyska dofinansowania to 100% tego kosztu obciąży firmę
b) Równolegle do audytu firma powinna sprecyzować jakie wydatki i o jakich parametrach planuje zakupić w ramach dotacji. Winna dysponować ofertami cenowymi na planowane do zakupu maszyny
c) Złożenie wniosku o dofinansowanie na wdrożenie zaleceń mapy drogowej - załącznikiem do wniosku jest mapa drogowa
d) Ocena wniosku - elementem obligatoryjnym i kluczowym podczas oceny wniosku jest tzw. Panel Ekspertów