W perspektywie finansowej na lata 2021-2027 zastosowana zostanie tzw. DOTACJA WARUNKOWA, gdzie wysokość dotacji będzie zależna od spełnienia danych warunków. W przypadku ścieżki SMART warunkiem tym jest uzyskanie odpowiednich przychodów w ramach modułu wdrożenie innowacji.
Mechanizm dotacji warunkowej zastosowany jest m.in. w:
• Moduł wdrożenie innowacji – ścieżka SMART
• Dotacjach inwestycyjnych dla MSP w ramach Polski Wschodniej na lata 2021-2027 (na razie szczegółów brak, ale można spodziewać się pewnej analogii)
• Niektórych programach regionalnych gdzie mamy wsparcie inwestycyjne dla MSP (na razie szczegółów brak, ale można spodziewać się pewnej analogii)
Poniżej opis bazujący na ścieżce SMART – bo jedynie ta dokumentacja jest dostępna – jednak należy się spodziewać, iż w innych projektach będzie podobnie.
Na czym polega dotacja warunkowa i dotacja zwrotna w ścieżce SMART:
1. W ramach złożonego wniosku o dofinansowanie Beneficjent musi uzyskać przychody z wdrożenia innowacyjnego produktu lub technologii.
2. Wypłacana jest dotacja w 2 częściach – części bezzwrotnej – która nie podlega zwrotowi i części zwrotnej – której zwrot wynika z uzyskanych przychodów. W zależności od wielkości firmy część zwrotna i bezzwrotna przedstawia się następująco (akurat te wartości nie są jeszcze ostatecznie potwierdzone – ale są najbardziej prawdopodobne):
• Firmy mikro i małe – dotacja bezzwrotna 50%, dotacja zwrotna 50%
• Firmy średnie - dotacja bezzwrotna 40%, dotacja zwrotna 60%
• Firmy duże - dotacja bezzwrotna 30%, dotacja zwrotna 70%
3. Kwota dotacji warunkowej do zwrotu obliczana jest na podstawie sumy przychodów wygenerowanych w wyniku projektu inwestycyjnego w okresie 4 lat
4. Poziom dotacji do zwrotu wyliczany jest wg poniższego WZORU
Zwrot części zwrotnej dofinansowania uzależniony jest od poziomu osiągnięcia wskaźnika „R”, obliczonego według wzoru: R =(P/DZ*100%)-100%, gdzie:
P - suma przychodów wygenerowanych w wyniku realizacji modułu „Wdrożenie innowacji” obejmująca okres referencyjny. Poprzez przychody wygenerowane w wyniku realizacji modułu Wdrożenie innowacji należy rozumieć przychody netto ze sprzedaży produktów (nowych lub udoskonalonych) wprowadzonych na rynek w wyniku realizacji modułu lub przychody netto ze sprzedaży produktów wytworzonych w procesie (nowym lub udoskonalonym) powstałym w wyniku realizacji modułu.
DZ - kwota zwrotnej części dotacji warunkowej.
Z TEGO WZORU WYNIKA, IŻ OCZEKIWANY WSKAŹNIK R JEST NA POZIOMIE CO NAJMNIEJ DWUKROTNOŚCI KWOTY CZĘŚCI WARUNKOWEJ DOTACJI
5. Poziom zwrotu dotacji warunkowej uzależniony jest od wielkości przedsiębiorstwa oraz osiągniętego przez Beneficjenta poziomu wskaźnika „R” wyliczonego zgodnie z ww. wzorem. W przypadku firm z sektora MSP jeśli wskaźnik „R” jest:
- poniżej 20% to Beneficjent zwraca 100% części zwrotnej dotacji warunkowej
- większy lub równy 20% i mniejszy od 40% to Beneficjent zwraca 35% części zwrotnej dotacji warunkowej
- większy lub równy 40% i mniejszy od 60% to Beneficjent zwraca 30% części „zwrotnej” dotacji warunkowej
- większy lub równy 60% i mniejszy od 80% to beneficjent zwraca 25% części „zwrotnej” dotacji warunkowej
- większy lub równy 80% i mniejszy od 90% to beneficjent zwraca 20% części „zwrotnej” dotacji warunkowej
- większy lub równy 90% i mniejszy od 100% to beneficjent zwraca 10 % części „zwrotnej” dotacji warunkowej
- większy lub równy od 100% to beneficjent zwraca 5 % części „zwrotnej” dotacji warunkowej.
DOTACJA WARUNKOWA I CZĘŚĆ ZWROTNA DOTACJI NA PRZYKŁADZIE:
Inwestuje firma mała. Całość inwestycji jest warta 5 mln, firma jest z Lubelskiego – dofinansowanie wynosi 70% tj. 3,5 MLN (70% X 5 MLN).. Część bezzwrotna dotacji wynosi 1,75 mln (50% X 3,5 mln), a część zwrotna wynosi 1,75 mln (50% X 3,5 mln).
Po zakończeniu inwestycji firma w ciągu 4 lat uzyskuje przychody:
• 1,5 mln PLN – zwraca 1,75 mln PLN dotacji (po 4 latach)
• 2 mln PLN – zwraca 1,75 mln PLN dotacji (po 4 latach)
• 2,5 mln PLN – zwraca 525 tys. PLN dotacji (po 4 latach)
• 3 mln PLN – zwraca 437,50 tys. PLN dotacji (po 4 latach)
• 3,5 mln PLN – zwraca 87,5 tys. PLN dotacji (po 4 latach)
• 5 mln PLN – zwraca 87,5 tys. PLN dotacji (po 4 latach)
WIĘC NAWET PRZY UZYSKANIU ZAŁOŻONYCH WSKAŹNIKÓW PRZYCHODOWYCH 5% CZĘŚCI ZWROTNEJ DOTACJI PODLEGA ZWROTOWI. ZATEM PO 4 LATACH DOTACJA REALNIE NIE WYNIESIE 70%, A 68,25% (DLA FIRMY MAŁEJ)
O CZYM POWINNA PAMIĘTAĆ KAŻDA FIRMA, KTÓRA CHCE SIĘ UBIEGAĆ O DOTACJE, GDZIE WYSTĘPUJE MECHANIZM WARUNKOWOŚCI:
A) Powinna poprosić firmę konsultingową o wyjaśnienie mechanizmu warunkowości
B) Musi mieć wiedzę jaka część dotacji może podlegać zwrotowi (firma konsultingowa winna przedstawić takie wyliczenia)
C) Powinna zobowiązać firmę konsultingową również do obsługi mechanizmu związanego z dotacja warunkową (a to jest 4 lata po zakończeniu projektu….)
D) Powinna jasno ustalić co jest podstawą do wypłaty dotacji dla firmy konsultingowej – bo część dotacji podlegać będzie do zwrotu (bo dofinansowanie dla Beneficjenta w modelu poniżej przedstawionym nie wyniesie 70%, a 63%). Natomiast z drugiej strony nie jest zależne od firmy konsultingowej czy sprzedaż nowego produktu wyniesie 1 czy 10 mln
E) JEŚLI FIRMA KONSULTINGOWA NIE WIE NA CZYM POLEGA DOTACJA WARUNKOWA (bo to jest jednak nowość) – NALEŻY SZUKAĆ SOBIE INNEGO PODMIOTU